• Kategorie
  • Szukaj
  • Farby akrylowe do decoupage

PENTART-FARBA AKRYLOWA 100 ml
Produkt niedostępny

Farby do decoupage używamy w celu zagruntowania zdobionego przedmiotu, nadania mu oczekiwanego koloru, do wtopienia grafiki w tło lub domalowania brakującego elementu grafiki lub do zatuszowania jej uszkodzenia.

 

Jakie farby do decoupage ?


W decoupage używamy farb akrylowych, kredowych i bejc.

Farby akrylowe

Najczęściej stosowane w decoupage są farby akrylowe, które charakteryzuje bardzo szeroka gama kolorystyczna i duży wybór wśród producentów oraz łatwa dostępność.  Praca z farbami akrylowymi jest łatwa i przyjemna, ponieważ:

- można nimi gruntować  zdobiony przedmiot przed przyklejeniem grafiki/serwetki/papieru ryżowego. Zazwyczaj gruntujemy farbą o jasnym kolorze – białym lub dopasowanym do koloru tła naszej grafiki.

- szybko schną (jeśli chcemy cieniować może być konieczność użycia  preparatu opóźniającego schnięcie farby)

- mają bardzo mało wyczuwalny zapach, niektóre są wręcz bezwonne co jest zaletą dla osób wrażliwych na zapachy

- łatwy sposób użycia – można je swobodnie mieszać uzyskując nowe kolory i odcienie, są w gotowej postaci w formie emulsji i wymagają tylko ewentualnie pomieszania

- są wodne, a co za tym idzie można je rozcieńczać wodą, pędzle łatwo umyjesz w wodzie bez obawy, że zaschną

- po wyschnięciu dają gładką, błyszczącą powierzchnię, która nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia.

Farby akrylowe są bardzo wydajne. Na początek wystarczy kupić podstawowe kolory, które można dowolnie mieszać i stopniowo poszerzać swoją paletę kolorystyczną w zależności od potrzeby. 

Na rynku można znaleźć bardzo dużo farb akrylowych, które różnią się producentem i ceną.

Przy zakupie farby akrylowej w przypadku decoupage należy zwrócić uwagę na krycie farby.

Dobrze kryjąca farba zaoszczędzi nam  czasu przy kilkakrotnym malowaniu, jeśli chcemy uzyskać jednolity,  mocny kolor.

 

Farby kredowe

Drugą grupą są farby kredowe wykorzystywane głównie do odnowy mebli, malowania ozdób i ścian. Farby kredowe często pojawiają się też w technice jaką jest decoupage. Mają również szeroką gamę kolorystyczną, jednak z reguły nie są to kolory tak „żywe”, jak w przypadku farb akrylowych. Sprawdzą się doskonale jeśli chcemy ozdobić przedmiot w stylu vitage czy schaby chic lub mieć nieoczywisty lekko zabielony kolor. Zalety farb kredowych:

- bardzo szybką schną – praktycznie nie nadają się do cieniowania, znać prawie każde pociągnięcie pędzla

- tak jak w przypadku farb akrylowych są to farby wodne, a więc łatwo umyjesz pędzle i inne narzędzia, których używasz

- bardzo dobrze kryją  i  mają dużo większą przyczepność niż farby akrylowe – zwłaszcza na śliskich i metalowych powierzchniach

- doskonale nadają się do przecierek, łatwo można uzyskać efekt postarzenia ozdabianego przedmiotu

- po wyschnięciu powierzchnia jest szorstka, matowa wymagająca zabezpieczenia. Farbę kredową zabezpieczamy lakierem lub woskiem.

W decoupage używamy czasem też farb olejnych do podkreślania elementów lub podmalowywania tła. Niektórzy używają tych farb do wypełniania spękań lub do postarzania. Mają one tak jak farby akrylowe bardzo dużą gamę kolorystyczną, jednak bardzo długo schną i trudno się je usuwa.

 

Do barwienia surowego drewna możemy użyć jeszcze bejc – wodnych, alkoholowych lub rozpuszczalnikowych. Bejc używamy do barwienia powierzchni np. boków i środka skrzyneczki.

Nie używamy ich do barwienia pod grafikę. Bejca wnika głęboko i trwale w strukturę drewna. Po pomalowaniu słoje będą widoczne. W zależności od koloru bejcy i efektu jaki chcemy osiągnąć malujemy jeden raz lub kilka razy do uzyskania oczekiwanego efektu.

 

W sklepie Studio75 oferujemy bejce Lasur, są to bejce woododporne, marki Pentart, które w porównaniu do bejc dostępnych w sklepach budowlanych, są wysokiej jakości.

Przedmiot pomalowany bejcą można zabezpieczyć lakierem. Przy lakierowaniu trzeba pamiętać, że przy pierwszym razie bejca może zabarwić pędzel, więc wtedy lakierujemy tylko te powierzchnie, które mamy pokryte bejcą.

W przypadku herbaciarek i innych przedmiotów mających styczność z żywnością drewniane wnętrze możemy zabarwić bardzo mocnym wywarem z czarnej lub czerwonej herbaty.

 

Opisane tutaj farby to najbardziej podstawowy zestaw. Producenci prześcigają się w zaspokajaniu potrzeb konsumentów  i oprócz zwykłych farb wymienionych wyżej, można bardziej specjalistyczne np. farby akrylowe metalicznei kameleon, które wykorzystywane są do podkreślania i wyciągania detali. Osobną grupę stanowią też wszelkiego rodzaju farby do postarzania, pozłacania lub patynowania czy farby efekt szronu.