Boże Narodzenie to ważny czas w ciągu roku. Wykonanie samodzielnie kartki świątecznej nie musi być wcale trudne. Potrzebujesz kilku materiałów i podstawowej wiedzy czego użyć i co z czym połączyć. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne informacje jak zrobić kartkę na Boże Narodzenie. 


Poznaj podstawowe materiały potrzebne do wykonania kartek świątecznych.

Baza do kartek

Baza kartkowa to zbigowana na pół kartka grubego papieru. Gramatura bazy to zazwyczaj 250- 300 gram. Bazy do kartek są dostępne w rozmaitych kształtach i rozmiarach oraz w różnych kolorach.

Najpopularniejsze są bazy w kształcie kwadratu lub prostokąta, w kolorze białym, kraftowym.  


Papier do kartek ręcznie robionych

Papier, który będzie tłem naszej kartki naklejamy na  bazę naszej kartki. Najczęściej używa się papieru do scrapbookingu o tematyce świątecznej, jednak nie jest to konieczność. Możesz użyć dowolnego papieru ozdobnego. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele wzorów papierów świątecznych, 


Ozdoby do kartek bożonarodzeniowych

Wybór ozdób, którymi możesz ozdobić kartki świąteczne jest naprawdę spory. Dużą popularnością cieszą się tekturki z beermaty, dostępne w różnorodnych wzorach. Tekturki nie wymagają posiadania dodatkowych narzędzi, co jest ich sporą zaletą. Zamiast tekturek lub łącznie z tekturkami możesz użyć elementy wycięte z papieru do scrapbookingu. Do zdobienia kartek bożonarodzeniowych możesz użyć  poinsecji, pręcików, dzwoneczków oraz brokatu. Brokat dla wielu rękodzielniczek to taki element must have.

Brokat  lub brokat szklany możesz sypać na farbę akrylową, klej Magic czy każdy inny klej introligatorski czy też płynne szkło. 

Akcesoria do kartek ręcznie robionych

Potrzebne podstawowe akcesoria do wykonania kartek to klej do papieru i nożyczki. Klej do papieru to zazwyczaj klej introligatorski lub uniwersalny klej hobby . Klej introligatorski ma taką przewagę, że umożliwia delikatne przesunięcie naklejonej kartki czyli jej  wyrównanie. Jeśli mowa o klejeniu warto zaopatrzyć się w kosteczki 3d z pianki dwustronnie klejącej. 

Dzięki kostkom uzyskasz lekko przestrzenną kompozycję i nadasz swoim pracom lekkości. Kostki 3d sprawdzą się także przy kartkach warstwowych, kiedy przyklejamy kilka warstw papierów i/lub elementów wyciętych w papierze. Zamiast kostek 3d możesz używać tektury szarej lub tektury beermat do podklejania 3d