Zapraszamy na nasz przewodnik po pastach strukturalnych,  za pomocą których stworzysz tekstury oraz wypukłe wzory przy użyciu szablonów.
Rodzaje past strukturalnych:
  1. Pasty pękające
  2. Pasty metaliczne
  3. Pasty do szablonów
  4. Pasty piaskowe
  5. Pasty modelujące
  6. Pasty celulozowe
  7. Pasty śniegowe
  8. Pasty brokatowe

Pasty strukturalne - jak ich używać?

Pasty możesz używać i nakładać je na różne sposoby, w zależności od tego jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Pasty aplikuj za pomocą szpatułek i szpachelek, pędzli syntetycznych lub szczecinowych, pędzli gąbkowych. Pasty nakładaj bezpośrednio na powierzchnię lub przez szablon lub maskę. 

Szablony do past strukturalnych

Mamy różne szablony do past strukturalnych. W zależności od materiału z którego są zrobione i jego grubości wyróżniamy szablony grubsze i cieńsze. Szablony grubsze określane są także jako szablony 3d. Szablony cieńsze są wykonane z elastycznego materiału, dzięki czemu można stosować je na obłe powierzchnie takie jak butelki, doniczki, bombki 3d.

Pasty strukturalne infografika

.

Pasty metaliczne 

To pasty ziarniste z mniejszymi lub większymi ziarnami,  zawierające drobinki pigmentu metalicznego. Pasty te mogą być drobnoziarniste lub gruboziarniste. Struktura tych past przypomina pasty piaskowe tyle że jest kolorowa i metaliczna. Na poniższym zdjęciu zobaczysz jak pasty wyglądają i jak się prezentują na jasnych i ciemnych powierzchniach. 

Prezentacja pasty metaliczne Stamperia i Pentart

Pasty do szablonów 

Pasty te występują w wersji perłowej i metalicznej. Mają zazwyczaj konsystencję żelową , dzięki czemu fantastycznie się je nakłada przez szablon, a do tego się nie rozmazują ani nie “podchodzą pod szablon” 

Pasty pękające 

Jednoskładnikowe pasty pękające, które po wyschnięciu tworzą popękaną powierzchnię. Spękania mają różne rozmiary zależnie
od grubości nałożonej warstwy. Pasty pękające występują w kolorze białym i przeźroczystym oraz w kolorach metalicznych w różnych odcieniach. Spękania świetnie prezentują się na nałożone przez szablon

Prezentacja past pękających

Pasty piaskowe

Ziarniste pasty występują w wersji drobno i gruboziarnistej. W odcieniach bieli lub szarości. Śnieżnobiała pasta piaskowa (Stamperia Texture ) świetnie sprawdzi się także w roli pasty śniegowej. 

Pasty modelujące

Gładkie pasty, konsystencją  przypominają  piankę do golenia, o różnej gęstości.Zazwyczaj występują w kolorze białym, czasem też czarnym. Fajnie nakłada się je przez szablon, używa się ich także do wypełniania foremek teksturowych A5 marki Stamperia oraz delikatnych i koronkowych foremek silikonowych. Stosowane są także w malowaniu techniką szpachelkową. 

Pasty modelujące marki Stamperia i Pentart

Pasty celulozowe 

Pasty o włóknistej konsystencji, zawierające “niteczki” celulozy. Możesz używać ich jako tła do dalszego barwienia mgiełkami w sprayu, akwarelami, pigmentami. Pasta celulozowa nadaje się także do formowania kwiatów 3d. Tworząc kwiaty możesz mieszać ją z  masą super lekką dla uzyskania bardziej plastycznej masy.  

Pasty śniegowe i lodowe

To pasty imitujące śnieg i lód wykorzystywane do projektów zimowych i bożonarodzeniowych. Zazwyczaj zawierają drobinki brokatu. Występują także w pojemniku z aplikatorem

Pasty brokatowe

Pasty na bazie żelu, zawierające drobinki brokatu. Pasty po wyschnięciu robią się przeźroczyste. Polecamy do zdobienia szkła, również do nakładania przez szablon , podkreślania detali.

Gesso 

Gesso to w wersji bardziej gęstej to także rodzaj pasty strukturalnej. Podobnie jak wyżej wymienione pasty można je nakładać przez szablony lub nakładać szpachelką. Dostępne w kolorze białym i czarnym.

Pasty strukturalne decoupage, mixed mediaJak widzisz, rodzajów past strukturalnych jest całkiem sporo, a to nie wszystkie rodzaje jakie są dostępne. Możliwości ich zastosowań są różnorodne. Każdy ma swoje ulubione pasty strukturlane, których używa w decoupage, mixed mediach czy scrapbokingu.
Wszystkie opisane pasty dostepne są w naszym sklepie internetowym  tutaj 
A teraz zrób coś kreatywnego!