Rodzaje past strukturalnych:
Pasty pękające
Pasty metaliczne
Pasty do szablonów
Pasty piaskowe
Pasty modelujące


Pasty pękające 

Jednoskładnikowe pasty pękające, które po wyschnięciu tworzą popękaną powierzchnię. Spękania mają różne rozmiary zależnie od grubości nałożonej warstwy. Pasty pękające występują w kolorze białym i przeźroczystym oraz w kolorach metalicznych w różnych odcieniach. Spękania świetnie prezentują się na nałożone przez szablon.

Pasty metaliczne 

To pasty ziarniste z mniejszymi lub większymi ziarnami,  zawierające drobinki pigmentu metalicznego. Pasty te mogą być drobnoziarniste lub gruboziarniste. Struktura tych past przypomina pasty piaskowe tyle że jest kolorowa i metaliczna.

Pasty do szablonów 

Pasty te występują w wersji perłowej i metalicznej. Mają zazwyczaj konsystencję żelową , dzięki czemu fantastycznie się je nakłada przez szablon, a do tego się nie rozmazują ani nie “podchodzą pod szablon” 

Pasty piaskowe

Ziarniste pasty występują w wersji drobno i gruboziarnistej. W odcieniach bieli lub szarości. Śnieżnobiała pasta piaskowa (Stamperia Texture ) świetnie sprawdzi się w roli pasty śniegowej. 

Pasty modelujące

Gładkie pasty, konsystencją  przypominają  piankę do golenia, o różnej gęstości.Zazwyczaj występują w kolorze białym, czasem też czarnym. Fajnie nakłada się je przez szablon, używa się ich także do wypełniania foremek teksturowych A5 marki Stamperia oraz delikatnych i koronkowych foremek silikonowych. Stosowane są także w malowaniu techniką szpachelkową. 

Pasty celulozowe 

Pasty o włóknistej konsystencji, zawierające “niteczki” celulozy. Możesz używać ich jako tła do dalszego barwienia mgiełkami w sprayu, akwarelami, pigmentami. Pasta celulozowa nadaje się także do formowania kwiatów 3d. Tworząc kwiaty możesz mieszać ją z  masą super lekką dla uzyskania bardziej plastycznej masy.  

Pasty śniegowe i lodowe

To pasty imitujące śnieg i lód wykorzystywane do projektów zimowych i bożonarodzeniowych. Zazwyczaj zawierają drobinki brokatu. Występują także w pojemniku z aplikatorem

Gesso 

Gesso to w wersji bardziej gęstej to także rodzaj pasty strukturalnej. Podobnie jak wyżej wymienione pasty można je nakładać przez szablony lub nakładać szpachelką. Dostępne w kolorze białym i czarnym.


Pasty strukturalne - jak ich używać?

Pasty możesz używać i nakładać je na różne sposoby, w zależności od tego jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Pasty aplikuj za pomocą szpatułek i szpachelek, pędzli syntetycznych lub szczecinowych, pędzli gąbkowych. Pasty nakładaj bezpośrednio na powierzchnię lub przez szablon lub maskę. 

Szablony do past strukturalnych

Mamy różne szablony do past strukturalnych. W zależności od materiału z którego są zrobione i jego grubości wyróżniamy szablony grubsze i cieńsze. Szablony grubsze określane są także jako szablony 3d. Szablony cieńsze są wykonane z elastycznego materiału, dzięki czemu można stosować je na obłe powierzchnie takie jak butelki, doniczki, bombki 3d.