
Rodzaje past strukturalnych:
- Pasty pękające
- Pasty metaliczne
- Pasty do szablonów
- Pasty piaskowe
- Pasty modelujące
- Pasty celulozowe
- Pasty śniegowe
- Pasty brokatowe
Pasty strukturalne - jak ich używać?
Pasty możesz używać i nakładać je na różne sposoby, w zależności od tego jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Pasty aplikuj za pomocą szpatułek i szpachelek, pędzli syntetycznych lub szczecinowych, pędzli gąbkowych. Pasty nakładaj bezpośrednio na powierzchnię lub przez szablon lub maskę.
Szablony do past strukturalnych
Mamy różne szablony do past strukturalnych. W zależności od materiału z którego są zrobione i jego grubości wyróżniamy szablony grubsze i cieńsze. Szablony grubsze określane są także jako szablony 3d. Szablony cieńsze są wykonane z elastycznego materiału, dzięki czemu można stosować je na obłe powierzchnie takie jak butelki, doniczki, bombki 3d.
.
Pasty metaliczne
To pasty ziarniste z mniejszymi lub większymi ziarnami, zawierające drobinki pigmentu metalicznego. Pasty te mogą być drobnoziarniste lub gruboziarniste. Struktura tych past przypomina pasty piaskowe tyle że jest kolorowa i metaliczna. Na poniższym zdjęciu zobaczysz jak pasty wyglądają i jak się prezentują na jasnych i ciemnych powierzchniach.
Pasty do szablonów
Pasty te występują w wersji perłowej i metalicznej. Mają zazwyczaj konsystencję żelową , dzięki czemu fantastycznie się je nakłada przez szablon, a do tego się nie rozmazują ani nie “podchodzą pod szablon”
Pasty pękające
Jednoskładnikowe pasty pękające, które po wyschnięciu tworzą popękaną powierzchnię. Spękania mają różne rozmiary zależnie
od grubości nałożonej warstwy. Pasty pękające występują w kolorze białym i przeźroczystym oraz w kolorach metalicznych w różnych odcieniach. Spękania świetnie prezentują się na nałożone przez szablon
Pasty piaskowe
Ziarniste pasty występują w wersji drobno i gruboziarnistej. W odcieniach bieli lub szarości. Śnieżnobiała pasta piaskowa (Stamperia Texture ) świetnie sprawdzi się także w roli pasty śniegowej.
Pasty modelujące
Gładkie pasty, konsystencją przypominają piankę do golenia, o różnej gęstości.Zazwyczaj występują w kolorze białym, czasem też czarnym. Fajnie nakłada się je przez szablon, używa się ich także do wypełniania foremek teksturowych A5 marki Stamperia oraz delikatnych i koronkowych foremek silikonowych. Stosowane są także w malowaniu techniką szpachelkową.
Pasty celulozowe
Pasty o włóknistej konsystencji, zawierające “niteczki” celulozy. Możesz używać ich jako tła do dalszego barwienia mgiełkami w sprayu, akwarelami, pigmentami. Pasta celulozowa nadaje się także do formowania kwiatów 3d. Tworząc kwiaty możesz mieszać ją z masą super lekką dla uzyskania bardziej plastycznej masy.
Pasty śniegowe i lodowe
To pasty imitujące śnieg i lód wykorzystywane do projektów zimowych i bożonarodzeniowych. Zazwyczaj zawierają drobinki brokatu. Występują także w pojemniku z aplikatorem
Pasty brokatowe
Pasty na bazie żelu, zawierające drobinki brokatu. Pasty po wyschnięciu robią się przeźroczyste. Polecamy do zdobienia szkła, również do nakładania przez szablon , podkreślania detali.
Gesso
Gesso to w wersji bardziej gęstej to także rodzaj pasty strukturalnej. Podobnie jak wyżej wymienione pasty można je nakładać przez szablony lub nakładać szpachelką. Dostępne w kolorze białym i czarnym.
Jak widzisz, rodzajów past strukturalnych jest całkiem sporo, a to nie wszystkie rodzaje jakie są dostępne. Możliwości ich zastosowań są różnorodne. Każdy ma swoje ulubione pasty strukturlane, których używa w decoupage, mixed mediach czy scrapbokingu.
Wszystkie opisane pasty dostepne są w naszym sklepie internetowym tutaj
A teraz zrób coś kreatywnego!