Dzisiaj porozmawiamy o przedmiotach do ozdabiania w decoupage. Co ciekawe przedmioty te w większości wypadków  wykorzystasz także w innych technikach takich jak  mixed mediach czy scrapbooking. Zdobienie przedmiotów to takie połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wykonujesz rękodzieło, które jest elementem dekoracji domu. Ozdobiony własnoręcznie przedmiot możesz wręczyć bliskiej osobie jako prezent. Okazji na wręczenie upominku w ciągu roku jest naprawdę sporo,a radość z samodzielnie wykonanej ozdoby jest naprawdę spora?
Przedmioty do zdobienia wykonane są w różnych kształtach i z różnego rodzaju materiałów takich jak drewno, plastik, akryl, szkło, metal, tektura, tkanina. 


Bazy i przedmioty do decoupage z drewna

Bazy z drewna są najbardziej wdzięcznym materiałem, jeśli chodzi o decoupage.  Na bazy najczęściej stosuje się drewno z drzew iglastych. Już sama praca z taką pachnącą żywicą bazą daje rewelacyjne wrażenia. Malując bazy bejcą wydobywamy słoje, dzięki czemu powstają fantastyczne skrzynie, pudełka, szkatułki, herbaciarki , chusteczniki, które stanowią cudowne dopełnienie wnętrz każdego domu i mieszkania. Przy wyborze baz z drewna należy zwrócić uwagę na dokładność ich wykonania, gdyż bazy m.in. z zadziorami będą absorbować więcej naszego czasu podczas ich czyszczenia przed pomalowaniem. Bazy drewniane pomaluj na biało, w miejscu przed przyklejeniem papieru ryżowego lub serwetki. 

 

Bazy do zdobienia HDF i MDF 

To bazy z płyty produkowane w różnych grubościach. Bazy HDF mają zazwyczaj grubość 3mm, a z MDF od 6 do 18 mm. Bazy dają ogromne możliwości producentom dzięki czemu powstają różnorodne kształty i formy. Producenci baz do zdobienia prześcigają się w pomysłach i tworzą coraz to nowsze wzory. Bazy są płaskie (np. serce, jajko itp.), ale też przestrzenne – szafki, herbaciarki, pudełka, chusteczniki. Mogą być jedno lub wieloczęściowe. Bazy MDF są dużo grubsze co pozwala wykonać w nich frezowania brzegów dzięki czemu bazy są jeszcze ładniejsze.  

Bazy do zdobienia  ze sklejki

Bazy ze sklejki mają różnorodne kształty i z reguły grubość 3mm. Sklejka jest cienka dzięki czemu maszyny mogą wyciąć nawet fantazyjne kształty. Ze sklejki znajdziecie bazy aniołów, napisów, bałwanków, dzwonków, choinek, jajek, bazy bombek i wiele, wiele innych. Niektóre firmy oferują wykonanie napisu ze sklejki na zamówienie. Dużą zaletą baz ze sklejki jest dobra przyczepność dla farb akrylowych, oraz jasny kolor. 

Przedmioty do decoupage infografika

Bazy i ozdoby ze styropianu

Najbardziej znane bazy styropianowe stosowane w decoupage to kule ze styropianu, które zazwyczaj stosuje się jako bazę bombek bożonarodzeniowych i jajka – baza pisanek wielkanocnych. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na łączenia dwóch połówek (niektóre kule są klejone) oraz na ułożenie i grubość ziaren styropianu (mogą występować dziury pomiędzy ziarnami). Widoczne łączenie przysporzy nam pracy polegającej na zeszlifowaniu wystającego rantu, natomiast dziury w bazie należy uzupełnić i zeszlifować. Lepiej kupić troszkę droższą, lecz dobrą jakościowo bazę styropianową, która zaoszczędzi nasz czas pracy nad samą bazą i pozwoli się cieszyć samym procesem zdobienia. Bazy te możesz także zdobić odlewami z foremek silikonowych.

Bazy akrylowe i plastikowe 

Najbardziej doskonałe bazy pod kątem decoupage. Nie wymagają szlifowania. Można od razu przystąpić do pracy. Kupując bazy akrylowe przeźroczyste należy zwracać uwagę czy nie są porysowane lub pęknięte. W bazach akrylowych papier ryżowy z reguły przyklejamy od środka, więc porysowana baza może zepsuć efekt naszej pracy.

Bazy plastikowe także świetnie się sprawdzą do zdobienia papierem ryżowym lub serwetkami. Bazy plastikowe polecamy także do zdobienia wyciskami z foremek silikonowych

Bazy metalowe do zdobienia

Bazy metalowe w postaci wieszaków, tabliczek, konewek, wiaderek, czajników doskonale nadają się do ozdabiania decoupage. Możecie wykorzystać też puszki po produktach spożywczych (recykling) i wykonać np. przyborniki ozdabiając je techniką decoupage.

Tkaniny

Do decoupage najlepiej stosować materiały naturalne – bawełniane lub mieszane, najlepiej o regularnym splocie. Możecie kupić gotowe torby płócienne, ściereczki lub koszulki. Jeśli kupicie tkaninę o gęstym splocie (np. len) możecie uszyć i ozdobić sobie woreczki np. na grzyby,  lawendę, miętę itd. Decoupage na tkaninie nie wymaga szlifowania i lakierowania.

Bazy papierowe i tekturowe

Technikę decoupage można stosować do ozdabiania albumów, notesów oraz pudełek tekturowych. Na początek ucząc się możesz użyć pudełek z butów (recykling) i doskonalić na nich swój warsztat.

Szkło

Patery, talerze, wazony, słoiki doskonale nadają się do decoupage. Nie wymagają szlifowania. Wymagają natomiast precyzji wykonania. Talerze i patery, aby mogły mieć kontakt z żywnością należy ozdabiać po zewnętrznej stronie, dlatego do tego typu decoupage wybieramy szkło przeźroczyste.

Podsumowanie

Jak widzisz techniką decoupage możesz ozdobić praktycznie każdą rzecz, a stare przedmioty możesz odnowić i nadać im drugie życie. Co poza bazą będzie Ci potrzebne na początek do tworzenie w decoupage pisaliśmy w pierwszym artykule z cyklu Decoupage krok po kroku. Więcej szczegółów poznasz w kolejnych artykułach