Wiesz co chcesz zrobić i masz na czym, 
czyli posiadasz pomysł, bazę i papier, 
dobrze by było zaszyć się w jakimś kąciku
i wszystko powyższe połączyć 
w fenomenalną całość. 
Pomogą Ci w tym różnego rodzaju narzędzia
do cięcia i wycinania papieru.
1. Nożyczki do papieru


Ameryki nie odkrywam ;) Do obsługi nożyczek talentu szczególnego mieć nie trzeba. To taka mała uwaga dla tych, którzy z podejrzliwością patrzą na swoją kreatywność! Kiedy wytniesz, prawdopodobnie samo Ci się poukłada ;)

Ważne jest, aby nożyczki były dobrej jakości (wygodny uchwyt, nieprzywieralna powłoka), najpewniej wówczas ich obsługa będzie znacznie łatwiejsza, a Tobie przyjemniej będzie się pracowało. O to w tym przecież chodzi. 

Papier do scrapbookingu standardowo występuje w gramaturze 250 g/m2, czyli jest dosyć gruby i twardy, stąd moja uwaga o jakości nożyczek.

Dobrze jest mieć nożyczki duże, małe oraz precyzyjne, które ułatwią Ci wycięcie nawet najmniejszych elementów.

Ciekawym rozwiązaniem są nożyczki dekoracyjne, dzięki którym w prosty i szybki sposób wytniesz skomplikowane dekoracyjne wzory na brzegach papieru.

Wskazówka: standardowo, według norm ogólnie przyjętych, nożyczki służą do wycinania papieru, zgodzisz się ze mną, prawda? ;) 

Wkraczając jednak w świat scrapbookingu odkryjesz, że są one także idealnym narzędziem do strzępienia i szarpania brzegów papieru (alternatywa dla gadżetu o nazwie postarzacz papieru). Jeżeli zatem lubisz klimat retro, vintage czy shabby chic, ta informacja może Ci się przydać.

 

2. Gilotyna lub trymer do cięcia papieru


Ułatwiają życie i przyspieszają pracę przycinając papier do pożądanego rozmiaru. Tutaj nic Ci nie ucieknie w lewo lub prawo, drżenie ręki po nieprzespanej nocy (a tych będzie dużo, kiedy się wciągniesz ;)) niczego nie zmieni. Przykładasz papier do miarki i ciach. Gotowe!
Efekt uboczny: perfekcyjny projekt ;)

Niektóre trymery posiadają dodatkową opcję bigowania, czyli zaginania papieru. Jest ona pomocna na przykład przy tworzeniu rozetek, pudełek, kopert czy kieszonek na zdjęcia. Niewielka różnica w cenie, a masz dwa w jednym i oszczędzasz miejsce. 

Oczywiście, jak przy każdym urządzeniu, ważna jest tutaj jakość, więc niekoniecznie sugeruj się ceną. 

 

Uwaga: Alternatywą dla bigownicy jest narzędzie do zaginania i bigowania papieru czyli kostka introligatorska lub dłutko kulkowe, mata samoregenerująca lub podkładka pod myszkę i metalowa linijka. Podobny efekt, ale dużo więcej pracy. 


scrapbooking narzędzia- czym przyciąć i wyciąć papier

3. Nożyk precyzyjny


Nożyk precyzyjny lub skalpel do papieru w pakiecie z metalową linijką może swobodnie działać jak trymer. Idealny do wycinania okienek w papierze i wyjmowania tekturek wtopionych w arkusz oraz wycinania elementów papierowych. Najlepiej kupić od razu z wymiennymi ostrzami i samoregenerująca się matą, która ochroni nasz blat przed zarysowaniem.

 

4. Dziurkacz ozdobny


Dotychczas omówienie w tym dziale narzędzia pozwalają (z małymi odstępstwami) na uzyskanie cięcia w linii prostej. Jeżeli marzy Ci się bardziej fantazyjny kształt albo idealnie równo przycięte na przykład koło, polecam zapoznać się z działem dziurkacze ozdobne. Możesz przebierać w kształtach (od prostych figur geometrycznych przez ażurowe misterne koronki) i rozmiarach (rozpoczynając od centymetrowych drobiazgów po znacznie większe). Ciekawą opcją są także dziurkacze brzegowe, które ozdobią brzeg kartki (podobnie jak nożyczki dekoracyjne) oraz dziurkacze narożnikowe, dzięki którym zaokrąglisz róg papieru lub wytniesz w nim ciekawy wzór.

Na początek proponuję zainwestować we wzory podstawowe; na przykład dziurkacz  koło czy kwadrat. Wycięte motywy, zwane też scrapkami, będą stanowić doskonałą bazę (podkładkę) do zdjęć czy też opisów, pozwalając na ich piękne wyeksponowanie. Dzięki kilku rozmiarom tego samego motywu (nakładając go jeden na drugi) możesz w łatwy sposób uzyskać efekt wielowarstwowego projektu (polecam przy okazji kosteczki dystansujące). Fajna zabawa z komponowaniem gwarantowana!

Aby wyjaśnić Ci wszelkie dziurkaczowe wątpliwości, Karolina nagrała filmik. Obejrzyj koniecznie ☺

 

Podsumowanie

Jeśli potrzebujesz akcesoriów do cięcia papieru to znajdziesz je w naszym w sklepie on line w dziale narzędzia do cięcia papieru oraz w dziale dziurkacze ozdobne