O tym co to jest scrapbooking, pisaliśmy w pierwszym artykule z serii Scrapbooking krok po kroku.
Dzisiaj podpowiemy od czego i jak zacząć tę fascynującą przygodę z papierem w roli głównej.
Oraz jakie podstawowe materiały i akcesoria
do scrapbookingu będą potrzebne w tej technice.1. Pomysł? Dobry pomysł? Lub jakikolwiek pomysł! 

2. Okazja czy też okoliczność 

Często to one właśnie są zalążkiem pomysłu, który kiełkuje i dojrzewa w głowie w miarę czasu. Ślub, chrzest, komunia, pierwszy roczek dziecka, wyjątkowy dzień, „uśmiechnięty” kot, kawa z przyjaciółką, czy też czterolistna koniczyna… różnorodność wyjątkowych chwil w codzienności jest, bynajmniej dla mnie, nieustanną inspiracją. Życzę też tego i Tobie ;)

3. Krzesło i blat

Ciężko byłoby pracować na stojąco, chociaż, dla bardzo zabieganych, kto wie? Czasem na już trzeba wkleić ten ostatni kwiatek…

I tutaj mała podpowiedź. Dobrze jest zabezpieczyć blat przed zniszczeniem. Na początek wystarczy jakiś większy papier, gazeta czy tektura. Ale kiedy się rozkręcisz, warto byłoby zainwestować w profesjonalną matę. 

4. Cierpliwość i staranność?! 

Temat rzeka, jak wszystko w scrapbookingu ;) Nie zawsze wychodzi dokładnie tak, jakbyśmy chcieli. Bywa, że trzeba zrywać świeżo przyklejony papier i układać projekt od nowa. Bywa, że trzeba go po prostu układać kilka razy. Bywa, że w ogóle układać się nie chce. I już. Ale najczęściej bywa tak, że układa się „samo”. Po prostu. Z czasem to poczujesz. Wyrobisz sobie swój styl

i preferencje odnośnie dodatków i charakteru pracy.

W sytuacji, kiedy bardzo chcesz i potrzebujesz wykonać jakiś projekt, ale kompletnie nie masz na niego pomysłu, proponuję skorzystać z kursów krok po kroku/DIY czy też z mapki. Najważniejsze w tej kwestii jest to, żeby się nie poddawać. Dzisiaj nie wychodzi, poczytaj książkę. Jutro stworzysz arcydzieło! To jest Twoje hobby, sposób na spędzanie wolnego czasu, wyciszenie się po ciężkim dniu, odskocznia od codzienności, relaks i zabawa. I tak to traktuj ;)

5. Baza do scrapbookingu

Przechodzimy do absolutnego sedna sprawy. Bez bazy ani rusz. Na czymś przecież ten dobry pomysł na wyjątkową okoliczność, z cierpliwością i starannością musisz zrealizować. 

Baza do scrapbookingu to przedmiot, który będzie ozdabiany. Kawałek znalezionej w szufladzie tektury, album na zdjęcia, stara książka, zeszyt, koperta, płyta cd, podkładka pod piwo, metka, kuferek czy skrzynka, baza do kartki… całe mnóstwo możliwości. Wszystko to, co można okleić papierem.
  

Jeżeli chcesz podejść do tematu bardziej profesjonalnie i jednocześnie ułatwić sobie pracę, możesz kupić gotową bazę. Aktualnie na rynku jest ogromny wybór albumów o przeróżnych kształtach, kolorach, gabarytach czy gramaturze papieru. Jedne są powlekane papierem inne tkaniną. Spotkasz też takie, które wykonane są z drewna, ze sklejki, tektury… możesz też wybrać sposób łączenia kart. Możesz także bazę wykonać od podstaw samodzielnie. Istnieje też opcja dokupienia do albumu gotowego pudełka. Problem z zapakowaniem masz z głowy. Co zatem wybierasz na dzisiaj?? 

 

6. Papier do scrapbookingu

Papier to podstawa tej techniki . Niezbędnik scraperki. Studnia bez dna. Jest tyle możliwości, że można złapać się za głowę. W dodatku gwarantuję Ci, że Twoja kolekcja papierów będzie się powiększała szybciej niż myślisz. Setki kolorów, wzorów, faktur i motywów na każdą okazję. Gładkie, złocone, wytłaczane, postarzane. Różne rozmiary i grubości. Sprzedawane osobno lub

w bloczkach (cała kolekcja). Drukowane jednostronnie lub z obydwu stron. Uwaga, ten papier dwustronny bywa „niebezpieczny” ;)  Trudność w podjęciu decyzji, którą stronę wybrać, przyprawia mnie zwykle o palpitacje serca! I bywa, że w ogóle go nie ruszam, tylko patrzę i patrzę… 

Moja rada dla początkujących: wybierz bloczek lub kolekcję papierów (możesz w dwóch różnych rozmiarach) , wtedy masz gwarancję, że każda karta albumu będzie do siebie pasować, tworząc spójną całość i tak naprawdę papier „zrobi” za Ciebie całą robotę. 

papier, klej i nożyczki do scrapbookingu

Do wyboru masz papiery scrapbookingowe w rozmiarach 15x15cm, 20x20 cm, 21x30 cm i najbardziej chyba popularne 30,5 x 30,5 cm.

Zwykle w kolekcjach papierów do scrapbookingu bywają też papierowe dodatki do wycinania, np. kwiaty, liście, napisy i inne grafiki, które dodatkowo urozmaicą pracę. Ale żeby je wyciąć, potrzebne są… jak myślisz, co? Oczywiście nożyczki. Najlepiej nożyczki precyzyjne i klej do papieru ale o tym za chwilę, a póki co zobacz naszą infrografikę , a potem zrób coś kreatywnego!

infrografika - scrapbboking - jak zacząć