Zapraszamy na cykl artykułów o decoupage.
Z naszych artykułów dowiesz się jakie materiały
i preparaty kupić, żeby rozpocząć swoją przygodę
z decoupage.
Podczas naszych spotkań postaramy się Wam przybliżyć tę fantastyczną technikę, dzięki której przedmioty codziennego użytku mogą zmienić się w prawdziwe dzieła sztuki.
Ba! Dzięki tej technice możecie też zadbać o środowisko za sprawą recyklingu. Będziecie mniej wyrzucać do śmieci, bo do tej techniki doskonale nadają się wszelkiego rodzaju pojemniki, zarówno szklane, jak i metalowe, których używacie na co dzień. To co? Zaczynamy!


Co to jest decoupage?

To technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Z samej definicji już wynika, że to coś prostego i tak właśnie jest!
Decoupage to technika dla każdego pozwalająca między innymi:
- przemienić stare i zniszczone rzeczy w nowe, nadając im drugie życie
- zmienić banalne przedmioty w niepowtarzalne ozdoby
- nadać charakter bazie i stworzyć wymarzoną ozdobę
Nie musisz być artystą, aby tworzyć niepowtarzalne przedmioty dekoracyjne, którymi ozdobisz wnętrze  domu, mieszkania, ogrodu czy pracowni. Nie ma tu znaczenia wiek osoby chcącej spróbować tej techniki. Z ozdabianiem tą metodą poradzą sobie również seniorzy i nastolatki, a nawet dzieci (pod nadzorem dorosłego ze względu na środki chemiczne, jakimi są kleje i lakiery).
Aby sprawdzić czy ta technika jest właśnie dla Ciebie  i pobawić się decoupagem wcale nie potrzeba wielu specjalistycznych narzędzi, a niektóre z potrzebnych rzeczy możecie znaleźć we własnym domu.

Decoupage dla początkujących- infografika

Co możesz ozdabiać w decoupage?

Tą techniką możemy ozdabiać praktycznie wszystko zaczynając od pudełek, skrzyń, zegarów, herbaciarek, pater, wazonów, konewek, doniczek, a kończąc na drewnianych łyżkach i deskach do krojenia. Nie sposób tutaj wymienić wszystkich przedmiotów, które możecie ozdobić. Ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia.
Decoupage można stosować praktycznie na każdej powierzchni. Najbardziej wdzięcznym materiałem jest drewno. W sklepach znajdziecie szeroką gamę gotowych baz dedykowanych do decoupage drewnianych, ze sklejki, z płyt HDF, MDF, styropianu, akrylu oraz metalowe. Jednak na początek możecie korzystać z tego co możecie znaleźć w domu – metalowe puszki po produktach spożywczych, tekturowe pudełka np. po butach, słoiczki po dżemach, kawie, kremie itd.

Czy potrzebujesz jakiś farb do decoupage?

Tak. Najczęściej w decoupage używa się farb akrylowych zarówno do wykańczania przedmiotów, jak i jako farby podkładowej. Farba niezbędna, która musisz posiadać jest farba akrylowa w kolorze białym, dobrze kryjąca. 
Do kolorowania powierzchni zdobionego przedmiotu używa się również farb kredowych i  bejc. Zarówno w przypadku farb, jak i bejc sklepy dysponują szeroką gamą kolorystyczną i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Czym ozdobić przedmiot? Jaki papier do decoupage wybrać?

Ozdabiać możesz papierem ryżowym, papierem klasycznym lub serwetkami. Papiery ryżowe i klasyczne są produkowane przez różne firmy i mają bardzo różnorodne wzory graficzne. Są jednak droższe niż serwetki. Tak, tak dobrze czytasz niż serwetki. Do decoupage używamy serwetek trójwarstwowych przyklejając tylko jedną warstwę z nadrukiem. Serwetki bardziej wymagają cierpliwości i precyzji podczas obróbki, gdyż łatwo ulegają zniszczeniu. Zarówno papier ryżowy, jak i klasyczny są gęstsze przez co możesz na nich pracować nie obawiając się, że zniszczy nam się coś podczas pracy. 

Czym przykleić papier do decoupage?

Papier ryżowy, klasyczny lub serwetkę najlepiej przykleić na klej do decoupage. Klej ten w zależności od producenta  występuje w dwóch postaciach, jako sam klej do decoupage, klej 2w1 czyli klej z werniksem. Klej do decoupage możesz kupić w różnych pojemnościach, od 20 ml do 1 litra. Można też kleić na rozcieńczony klej wikolowy. 

Czy przedmiot trzeba czymś zabezpieczyć?

Ozdobiony przedmiot zabezpieczysz lakierem wodnym lub rozpuszczalnikowym. Lakier może być matowy, z połyskiem, satynowy, chameleon. Prace można zabezpieczyć też woskami oraz lakierem do drewna. 

Jakie akcesoria do decoupage  są niezbędne?

Potrzebujesz nożyczki do precyzyjnego wycinania, jeśli chcesz ozdabiać przedmiot wycinanymi  elementami z papieru lub serwetki. Mogą to być także  nowe nożyczki do paznokci, ale używane tylko do papieru. W naszym sklepie on line  możesz kupić precyzyjne nożyczki dedykowane do wycinania małych elementów. W przypadku przyklejania całej serwetki lub dużego fragmentu papieru nie potrzebujesz precyzyjnych nożyczek, lecz zwykłe nożyczki do papieru jakie posiadasz w domu do wycięcia odpowiedniego kawałka. 
Drugim, niezbędnym narzędziem stosowanym w tej technice są pędzle. Koniecznością są minimum dwa pędzle. Jeden do farby akrylowej (najlepiej z naturalnego włosia), ale nada się tak naprawdę każdy pędzel jaki masz w domu oraz drugi pędzel do kleju i lakieru. Pędzle myj po każdym użyciu. Szczególnie uważaj, aby nie dopuścić do zaschnięcia kleju lub lakieru na pędzlu. Pędzel do kleju i lakieru powinien być płaski i szeroki z miękkiego, elastycznego włosia.  Zamiast pędzla do farby akrylowej możesz użyć kawałek gąbki kuchennej do naczyń lub pędzla gąbkowego na trzonku i pomalować powierzchnię metodą tapowania.
Jak widzisz większość materiałów, jak przedmiot do ozdobienia, nożyczki, pędzle i serwetkę masz w domu. Aby rozpocząć przygodę z decoupage wystarczy, że kupisz farbę akrylową, klej do decoupage i lakier. Prawda, że proste? W kolejnym artykule przeczytasz szerzej o bazach i przedmiotach do zdobienia. 


Akcesoria do decoupage potrzebne na początek

Materiały, które przydadzą się na początek przygody z decoupage, dostępne w naszym sklepie on line: